Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++
Język: plen

Witamy w e-Mediatece

Od 2010 roku Centrum im. Ludwika Zamenhofa realizuje największe przedsięwzięcie z zakresu historii mówionej w regionie, pod nazwą Mediateka CLZ. W tym czasie zebraliśmy ponad 13000 cyfrowych kopii zdjęć i dokumentów, nagraliśmy wywiady ze 169 osobami, stworzyliśmy pracownię do digitalizacji oraz Pracownię Multimedialną, gdzie bezpłatnie można korzystać ze znacznej części zbiorów. Za sprawą projektu e-Mediateka CLZ, dofinansowanego z programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znaczna część zasobu dotychczasowej Mediateki CLZ zostanie szczegółowo opracowana (zgodnie ze standardami określonymi przez takie centra jak Ośrodek KARTA, czy Biblioteka Narodowa) i udostępniona odbiorcom.

Ok
 • Historia mówiona

  W ramach projektu e-Mediateka CLZ udostępnionych zostanie wiele nagrań. Wybrane zostały wywiady z osobami związanymi z Białymstokiem (m.in. artyści, sportowcy, pasjonaci, „zwykli” mieszkańcy Białegostoku, esperantyści), przedstawiające różnorodny zakres tematyczny.

 • Zdjęcia i dokumenty

  W nowej odsłonie Mediateki CLZ użytkownicy uzyskają dostęp do pierwszej dużej partii zdigitalizowanych fotografii i dokumentów, pochodzących z prywatnych kolekcji białostoczan. Spora ich część nigdy nie była publikowana.

 • Gry i aplikacje

  Celem e-Madiateki CLZ jest zachęcenie różnych grup odbiorców do poznawania jej zasobów. Jednym ze sposobów będą również gry, adresowane przede wszystkim do młodszych odbiorców: puzzle i memory.

 • Edukacja

  Zebrane materiały stanowią bogate źródło dla edukacji formalnej (szkolnej) i nieformalnej (prowadzonej przez organizacje pozarządowe, nauczycieli w działaniach pozaszkolnych itp.), jako materiał źródłowy i ilustracyjny.

 • Kontakt

  Jeżeli jesteś osobą, która mogłaby wzbogacić nasze archiwum lub znasz kogoś takiego, skontaktuj się z nami. Zapraszamy też do kontaktu osoby zainteresowane zawartością merytoryczną zasobu Mediateki CLZ.